The ICS Triplex T8801 is a Trusted TMR 40‑channel 24VDC digital input FTA module.
وسم :
ICS Triplexرقم الجزء :
T8801وصف :
Trusted Digital Input FTAأصل :
USAشرط :
Newالبعد :
97mm x 94mm x 94 mmثقل :
0.2 kgدفع :
Bank Transfer
ICS Triplex T8801 Trusted Digital Input FTA
Description
The Trusted® 40 Channel 24 Vdc Digital Input Field Termination Assembly (FTA) Non-Incendive is designed to act as the main interface between a non-incendive field device in a hazardous area generating a digital signal and the Trusted TMR 24 Vdc Digital Input Module T8403.
Features
• 40 input channels per FTA.
• Industry standard field device connections (2-wire).
• Limited power for connection to non-incendive field wiring.
• Standard DIN rail compatibility.
• Simple installation and connection.
• 24 Vdc operation.
• Fused field power supply per channel.
• On-board Light Emitting Diode (LED) indication of field power supply integrity.
Technical Specifications
| Manufacturer | ICS Triplex |
| Part Number | T8801 |
| Ordering Information | T8801 |
| Product Catalog | Analog Input FTA |
| Description | Trusted Digital Input FTA |
| Voltage | 10-31 VDC |
| Current | 10 mA |
| Dimensions | 97mm x 94mm x 94 mm |
| Weight | 0.2 kg |
